Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Dlaczego mieszkańcy Krakowa pokochali Stare Podgórze?

Nie Kazimierz, nie Czyżyny, nie Dębniki, ale właśnie Stare Podgórze od ponad dwóch lat cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób, poszukujących mieszkań na rynku wtórnym. W czym tkwi jego sukces? Dlaczego Stare Podgórze przyciąga mieszkańców Krakowa?

Małomiasteczkowe Stare Podgórze

Wiele osób, zachwyconych Starym Podgórzem, mówi o tym, że ta dzielnica ma wyraźnie małomiasteczkowy charakter, dzięki temu jest taka “swojska” i przyjazna. Są tam małe wzgórza, zróżnicowany krajobraz, urocze kamieniczki, a jednocześnie znajduje się tylko jeden przystanek od ścisłego centrum. W efekcie dojazd do pracy większości mieszkańców Starego Podgórza zajmuje dosłownie kilkanaście minut.

Najładniejsze punkty Starego Podgórza

Mieszkańcy podkreślają, że Stare Podgórze ma również wiele godnych zwiedzenia miejsc. Wśród atrakcji dzielnicy wymieniają Rynek Podgórski z kościołem św. Józefa, park Bednarskiego, Wzgórze Lasoty, Kopiec Kraka, a także Cricotekę, kinokawiarnię Kika oraz pobliski MOCAK na sąsiednim Zabłociu. Do tego można wspiąć się na wyżej położone ulice i podziwiać widok na Stare Miasto. W tym miejscu rozwinęła się również spora baza punktów gastronomicznych – restauracji, barów, kawiarni. Wystarczy zrobić krótki spacer ulicą Brodzińskiego, a z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie.

Duża zasługa słynnej kładki

Popularność Starego Podgórza z pewnością znacząco wzrosła z uwagi na wybudowanie tak zwanej kładki Ojca Bernatka, łączącej Kazimierz z Podgórzem. Jej budowę zakończono w 2010 r. Szybko stała się miejscem ulubionym przez zakochanych, którzy wieszają na niej setki wygrawerowanych kłódek. Kładka spodobała się jednak nie tylko mieszkańcom i turystom. Doceniono ją znacznie “wyżej” – w 2011 roku zdobyła pierwsze miejsce w kategorii “kładki dla pieszych” w Konkursie Mostowym im. Maksymiliana Wolfa, przeprowadzonym przez magazyn “Mosty”. W tym kontekście zwrócono szczególną uwagę na jej ciekawą formę architektoniczną oraz “wpasowanie” w krajobraz krakowskich, zabytkowych bulwarów.

Ile to kosztuje?

Ile zatem kosztuje mieszkanie w tej, ostatnio niezwykle modnej dzielnicy – na Starym Podgórzu? Szacuje się, że ceny na rynku wtórnym oscylują pomiędzy 6900 a 7200 zł za metr kwadratowy. To całkiem sporo i co gorsza możliwe, że w ciągu najbliższych kilku lat ceny wzrosną jeszcze bardziej. To nie zniechęca jednak osób szukających mieszkań “z duszą” i pozytywnego klimatu, ponieważ Stare Podgórze spełnia ich wszystkie wymagania.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *