Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Nowy park w kamieniołomie Libana

Decyzja zapadła. W kamieniołomie Libana, znanym między innymi z filmu “Lista Schindlera”, powstanie park… i nie tylko. Ma to być nowy rekreacyjno-sportowy punkt na mapie Krakowa, w którym mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzić wolny czas. Kiedy przedsięwzięcie zostanie zrealizowane i na co możemy liczyć?

Historia kamieniołomu

Kamieniołom Liban zajmuje ogromny obszar w okolicach ulicy Wielickiej i Kamieńskiego – tuż przy kopcu Krakusa. Dlaczego Liban? Tak właśnie nazywał się założyciel przedsiębiorstwa Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy Ska Akc, które istniało w tym miejscu przed drugą wojną światową. Potem Niemcy stworzyli na tym terenie karny obóz pracy, nazywany potocznie “Libanem”. Ze względu na jego ponurą historię, przez lata pozostawał nieużywany. Odrodzenie przeżył tylko w momencie kręcenia w tym miejscu filmu “Lista Schindlera”. Do dzisiaj można tam znaleźć pozostałości filmowej scenografii. Poza tym pełnił rolę “śmietnika” – składowiska wraków samochodów oraz magazynu drewna, wykorzystywanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Nowe oblicze kamieniołomu

Kamieniołom czeka prawdziwa rewolucja. Powstanie tam park o powierzchni bliskiej 20 hektarom. Dla odwiedzających przewidziano wiele atrakcji, w tym kino, ściankę wspinaczkową, muzeum, a także galerię sztuki. Mieszkańcy Krakowa mogą również liczyć na nowe stacje rowerowe i ok. 900 metrów tras. Miasto wyda na tę inwestycję aż 50 milionów złotych. Przy czym ponad 30 milionów to dofinansowanie unijne. Kiedy park będzie gotowy? Szacuje się, że roboty rozpoczną się dopiero w 2020 roku i potrwają co najmniej trzy lata.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *