Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Jak zmieni się Muzeum Historii Fotografii?

Rozpoczęła się modernizacja krakowskiego Muzeum Historii Fotografii. Ta, istniejąca od 1992 r. placówka, de facto jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna, już od lat wymagała remontu. Tak naprawdę jej siedziba nigdy bowiem nie została w pełni dostosowana do potrzeb wystawienniczych. Jak zmieni się Muzeum Historii Fotografii?

Historia kamienicy przy ul. Józefitów

Muzeum Historii Fotografii od początku swojego istnienia, czyli od 1992 roku, mieści się na ul. Józefitów 16, w zabytkowej willi z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Budynek od czasu powstania był wielokrotnie modernizowany i przekształcany, przez co nieco zatracił swój historyczny wygląd. Placówka muzealna, przez 26 istnienia nie doczekała się jednak solidnego remontu. Co znajdowało się do tej pory przy ul. Józefitów 16? Całość zasobów Muzeum, a także administracja i pomieszczenia magazynowe. W ramach tego: pracownia konserwatorska i digitalizacyjna, biblioteka, sale wystawowe, sklep muzealny, biura oraz magazyny.

Potrzeba remontu

W końcu, po latach istnienia placówki, dostrzeżono potrzebę dokonania modernizacji. Muzeum Historii Fotografii nie spełniało bowiem wymaganych standardów, stawianych przed muzeami XXI wieku. Krakowski Magistrat postanowił nie ograniczać się przy tym do remontu budynku przy ul. Józefitów. Muzeum otrzyma również nową siedzibę.

Plany modernizacji

Zabytkowy budynek przy ul. Józefitów 16 zostanie zatem przekształcony w nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie, a także digitalizacyjne i badawcze. Kamienica będzie pełniła swoistą rolę zaplecza dla Muzeum Historii Fotografii. Zasadnicza część tej placówki zostanie natomiast przeniesiona do nowej siedziby, znajdującej się przy ul. Rakowickiej 22. Tam postanowiono wyremontować budynek dawnej Zbrojowni i przekształcić go w przestrzeń wystawienniczą. Odwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć zarówno wystawy stałe, jak i czasowe.

Kiedy zobaczymy efekt prac?

Na efekt zaplanowanych prac będziemy musieli trochę poczekać. Ich zakończenie planowane jest na 2020 rok. Nie oznacza to jednak, że Muzeum Historii Fotografii do tego czasu nie będzie funkcjonować. Biura i pracownie placówki zostały tymczasowo przeniesione do budynku Dworca Głównego przy ul. Lubicz.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *