Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Mieszkania plus nadal w sferze marzeń

Teoretycznie mamy za sobą dwa lata funkcjonowania rządowego programu Mieszkanie Plus. Zgodnie z zapowiedziami sprzed dwóch lat w 2019 r. projekt miał już z powodzeniem działać i w każdym większym mieście miała zostać zrealizowana inwestycja mieszkaniowa dla mniej zamożnych mieszkańców. Tymczasem wiele miast nawet nie rozpoczęło realizować założeń programu. W tym gronie znalazł się między innymi Kraków.

Jak powstał program Mieszkanie Plus?

Program Mieszkanie Plus powstał na bazie trzech aktów prawnych: ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz zmianie ustawy – Prawo budowlane. Rządowy pomysł miał zastąpić istniejące wcześniej programy Mieszkanie dla młodych oraz Rodzina na swoim. Na czym zasadza się koncepcja Mieszkań Plus? W odróżnieniu od wspomnianego programu Mieszkanie dla młodych, Mieszkanie Plus nie daje dofinansowania kredytu hipotecznego, ale zakłada budowę tanich mieszkań. Korzystający z programu, którzy wykazują odpowiednio niskie dochody, mogą skorzystać ze specyficznej oferty najmu z możliwością dojścia do własności.

Jak radzi sobie Kraków?

Pierwsze osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus powstało w mieście Jarocin, położonym w województwie wielkopolskim. Zostało ono oddane do użytku w kwietniu 2018 r. Stopniowo realizowane są również inwestycje w innych, polskich miastach. A jak radzi sobie Kraków? W połowie zeszłego roku rozstrzygnięto konkurs urbanistyczno-architektoniczny na budowę osiedla na krakowskich Klinach. Ma się tam znaleźć 1100 nowych mieszkań. Od sierpnia 2018 r. nie ma jednak żadnych nowych wieści w zakresie realizacji inwestycji. Krakowski magistrat twierdzi, że na razie trwa analiza zwycięskiej koncepcji.

Kraków wyprzedzi nawet… Zakliczyn

Dużo bardziej zaawansowane prace trwają w innych, małopolskich miejscowościach. W gminie Zakliczyn ogłoszono już przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. 29 marca tego roku poznamy wyniki. Z kolei na wiosnę ma już ruszyć budowa. W ramach tej inwestycji powstanie 70 mieszkań. 40 z nich zostanie zlokalizowanych w Lusławicach. Czterokondygnacyjne bloki będą położone w atrakcyjnej lokalizacji – w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej, a także w pobliżu sklepów i lokali gastronomicznych. Z kolei pozostałe 30 mieszkań powstanie w Paleśnicy. Tam zostanie wybudowany trzykondygnacyjny budynek. W promieniu 400 metrów od niego znajduje się natomiast szkoła, kościół, dwa przystanki autobusowe i sklep spożywczy. Mieszkania w gminie Zakliczyn będą miały niewielki metraż – ok. 50 metrów kwadratowych (2-3 pokoje).

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *