Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Wirtualny rzeczoznawca majątkowy?

W zeszłym roku w mediach pojawiła się sensacyjna informacja o trwających pracach, nad stworzeniem wirtualnego rzeczoznawcy majątkowego. Czy specjaliści w dziedzinie wyceny nieruchomości zostaną zastąpieni przez komputery?

Czym jest Zautomatyzowany Model Wyceny?

Zautomatyzowany Model Wyceny (w skrócie AVM) to system dający możliwość szacowania wartości nieruchomości bez przeprowadzenia wizji lokalnej, a zatem bez wychodzenia z biura. Tanio, szybko, ale czy niezawodnie? Nowe narzędzie, testowane przez naukowców i wchodzące na niektóre rynki, bazuje na analizie danych statystycznych. Czy w perspektywie kilku lub kilkunastu lat ma ono szansę zastąpić rzeczoznawców majątkowych?

AVM – fikcja czy rzeczywistość?

Nie wiadomo jak daleko zajdzie ten postęp technologiczny i czy rzeczywiście któregoś dnia zawód rzeczoznawcy majątkowego zniknie. Warto jednak wspomnieć o tym, że w niektórych państwach system AVM wchodzi do powszechnego użycia. Na przykład w Holandii możliwa jest wycena nieruchomości w tej formie na potrzeby zabezpieczenia kredytów hipotecznych. Rzeczoznawcy majątkowi mówią jednak o tym, że AVM może co najwyżej wspomóc ich w pracy, ale na pewno ich nie zastąpi. Sprzeciwiając się powszechnemu użyciu Zautomatyzowanego Modelu Wyceny, z jednej strony powołują się na argumenty prawne – niezgodność tego rozwiązania z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie wymogów kapitałowych. Z drugiej strony natomiast wskazują na zbyt szeroki margines błędu przy użyciu AVM. W ocenie rzeczoznawców majątkowych system ten jest niedokładny i istnieje zbyt duże ryzyko pomyłki. Dodatkowo AVM, poprzez zastosowanie metod statystycznych, nie pozwala odwzorować wielu innych zasad ekonomicznych, takich jak chociażby zasady konkurencji oraz zasady równowagi zewnętrznej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *