Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Przetargi mieszkaniowe, czyli jak taniej kupić mieszkanie?

Olbrzymi popyt na nieruchomości oraz problemy firm budowlanych, związane z wysokimi cenami materiałów i niedoborem wykwalifikowanych pracowników, powodują, że od dłuższego czasu ceny nieruchomości rosną. Z tego powodu wiele osób poluje na okazje, aby zaoszczędzić chociażby kilka tysięcy. Świetnym pomysłem na zakup tańszej nieruchomości są przetargi mieszkaniowe. Jak to działa?

Kto organizuje przetargi?

W obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi uczestniczą nie tylko prywatni właściciele, ale również ci komercyjni, a nawet Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. To właśnie dwie ostatnie grupy podmiotów organizują przetargi mieszkaniowe. Przetargi mieszkaniowe nie odbywają się codziennie, dlatego trzeba na nie “zapolować”. Informacja o nich pojawia się między innymi w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) konkretnych miast i gmin lub na tablicach ogłoszeniowych, mieszczących się w urzędach. Czasem takie przetargi można również znaleźć na tablicach ogłoszeniowych konkretnych spółdzielni mieszkaniowych, które biorą udział w przetargu.

Jak wziąć udział w przetargu?

Jeżeli zatem interesuje nas jakaś nieruchomości, powinniśmy znaleźć i szczegółowo przeanalizować ogłoszenie. Organizator przetargu sformułuje w nim bowiem kto może wziąć w nim udział, kiedy odbędzie się przetarg, ile wynosi wadium i do kiedy należy je wpłacić, jakie dokumenty będą potrzebne potencjalnemu kupcowi, a także kiedy będzie można zobaczyć wystawianą nieruchomość. Aby wygrać przetarg nie wystarczy zaoferować najwyższej ceny. Jeżeli przedmiotem sprzedaży są nieruchomości komercyjne, a zatem przeznaczone pod określoną działalność gospodarczą, często niebagatelne znaczenie ma również proponowany sposób zagospodarowania nieruchomości.

Czym jest wadium?

Istotnym elementem przetargu jest wpłacenie wadium. To swoiste zabezpieczenie dla sprzedającego, które gwarantuje mu określony zysk w przypadku niedopełnienia przez osobę, która wygrała przetarg, niezbędnych formalności. A zatem, jeżeli dana osoba kupi nieruchomość, a potem się wycofa przed podpisaniem umowy, wpłacone przez nią wadium przepadnie. Najczęściej wymagane jest wpłacenie kwoty, odpowiadającej 10-procentom wartości lokalu.

Czy warto stawać do przetargu?

Przetargi są szansą na kupienie atrakcyjnej nieruchomości za kwotę niższą, niż jej cena rynkowa. Przed przystąpieniem do przetargu warto jednak zweryfikować, jaki jest stan nieruchomości (najczęściej są to lokale do generalnego remontu), jakie będą opłaty do spółdzielni (najczęściej są to nieruchomości należące do spółdzielni mieszkaniowej) oraz czy księga wieczysta nie zawiera żadnych, niekorzystnych “niespodzianek”.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *