Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Wycena przedsiębiorstwa metodą księgową

Jedną z możliwych opcji wyceny przedsiębiorstwa jest ta, z użyciem metody księgowej. Sposób ten należy do grupy metod majątkowych i opiera się na założeniu, że wartość przedsiębiorstwa wyraża się w składnikach jego majątku. Przedsiębiorstwo warte jest zatem tyle, ile wynosi suma jego pasywów i aktywów. Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie księgowej?

Jedna metoda, wiele nazw

Przede wszystkim warto wiedzieć, że metoda księgowa występuje pod wieloma, różnymi nazwami. Czasem jest metodą wartości księgowej netto lub metodą historyczna, innym razem metodą nominalną, inicjalną, klasyczną lub ewidencyjną. Kluczem do dokonania wyceny przy jej użyciu jest wskazanie wartości majątku przedsiębiorstwa. Konieczne jest jednak uwzględnienie ewentualnych, istniejących zobowiązań. Rzeczoznawcy majątkowi chętnie z niej korzystają, ponieważ dokonywane obliczenia są stosunkowo łatwe. Praktycznie wszystko sprowadza się do określenia kapitału własnego, na podstawie informacji z bilansu. Nie wymaga też czasochłonnego szukania dokumentów i pozyskiwania dodatkowych danych. Krytykujący tę metodę twierdzą jednak, że metoda księgowa jest zupełnie oderwana od kwestii dochodowości i produktywności.

Metoda skorygowanych aktywów netto

Metoda skorygowanych aktywów netto jest niezwykle istotna w kontekście metody księgowej, ponieważ stanowi jej swoistą podkategorię albo raczej rozwinięcie. Niewątpliwie jednak, ze względu na dodatkowe uszczegóławnienie, jest ona zdecydowanie bardziej czasochłonna niż jej pierwowzór, czyli metoda księgowa. Jak wybrać metodę wyceny? Najlepiej tę kwestię zostawić specjalistom.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *