Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

W Krakowie wybudują cerkiew

Krakowscy wyznawcy wyznania prawosławnego już od wielu lat marzyli o nowej, większej cerkwi, w której mogliby pomieścić się wszyscy wierni. Dzięki decyzji Krakowskiego Magistratu stanie się to możliwe. Wybrano już odpowiednią nieruchomość, a Kościół Prawosławny będzie mógł dodatkowo skorzystać z 95-procentowej bonifikaty na jej zakup.

Przełom dla prawosławnych wyznawców

W Krakowie powstanie zupełnie nowa cerkiew. Wiernym prawosławnym przestała już wystarczać świątynia, zlokalizowana dotychczas przy ulicy Szpitalnej. Zaadaptowana kamienica nie jest w stanie pomieścić wszystkich wiernych, których z roku na rok przybywa w Krakowie coraz więcej. Regularnie miejsce do gromadzi około 300 osób, ale podczas prawosławnych świąt potrafi się w niej zgromadzić nawet kilka tysięcy wiernych. To stanowczo za dużo, jak na możliwości tego budynku. Dokonywana transakcja jest ważna również dlatego, ponieważ to pierwsza tego typu sprzedaż na rzecz innego kościoła, niż katolicki.

Prośba Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

O nowej cerkwi w Krakowie mówiło się już od dawna. Jakiś czas termu Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny poprosił władze Krakowa o znalezienie miejsca, w którym taka budowla mogłaby powstać. Przedstawiciele tego Kościoła stwierdzili bowiem, że ich parafia rozbudowuje się w zastraszającym tempie. Stworzenie nowej świątyni jest zatem konieczne, szczególnie biorąc pod uwagę falę emigracji we wschodu. Krakowski Magistrat przeanalizował aż 1700 krakowskich nieruchomości. Ostatecznie znaleziono obszar, przy ulicy Wioślarskiej, który nadawałby się na zrealizowanie takiej inwestycji. Co ważne, Miasto zaoferowało Kościołowi Prawosławnemu ponad milionową, 95-procentową bonifikatę na wykup gruntu.

Gdzie powstanie nowa cerkiew?

Teren przy ulicy Wioślarskiej to raczej obrzeża miasta. Oddalony jest on o mniej więcej 4 kilometry od ścisłego Centrum. W pobliżu znajdują się tereny campingowe, niewielkie przedsiębiorstwa oraz ogródki działkowe. Teren położony jest praktycznie nad samą Wisłą. W ocenie urzędników to atrakcyjna lokalizacja, ponieważ zapewnia dobrą komunikację z innymi dzielnicami miasta Krakowa, a jednocześnie można do niej łatwo dotrzeć spoza miasta. Wybrana przez Krakowski Magistrat nieruchomość ma 0,32 hektara. Wycenioną ją na kwotę 1,17 milionów złotych, ale dzięki bonifikacie Kościół Prawosławny zapłaci jedynie niecałe 56 tysięcy złotych.

Bonifikata na zakup nieruchomości

W kontekście bonifikaty warto natomiast wskazać, że przyznanie takiej ulgi przez Miasto jest możliwe z uwagi na przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 68 tej regulacji: “właściwy organ może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody lub uchwały rady lub sejmiku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana” między innymi kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej. Oczywiście taka sprzedaż ma charakter bezprzetargowy. Co również warte zaznaczenia, Kościół Prawosławny będzie musiał zwrócić uzyskaną bonifikatę w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy przeznaczy ją na inne cele, niż działalność sakralna. Po drugie natomiast, jeżeli sprzeda ją w okresie do 10 lat.

Kiedy powstanie nowa cerkiew?

Nowa świątynia prawdopodobnie powstanie w przeciągu najbliższych kilku lat. Póki co Krakowski Magistrat dał “zielone światło” dla tej inwestycji, podejmując stosowną uchwałę. W najbliższym czasie Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wybierze natomiast projektanta budowli i wykonawcę inwestycji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *