Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Reklamy w przestrzeni publicznej a nowa uchwała krajobrazowa

Dzięki nowej uchwale krajobrazowej jest szansa na rozwiązanie problemu wszechobecnych reklam. Nie da się bowiem ukryć, że dzisiaj miasto zalewane jest banerami, billboardami i innymi nośnikami reklam. Jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat, masz na to czas do 13 listopada.

O co chodzi z tą uchwałą krajobrazową?

O nowej uchwale krajobrazowej mówi się już od dłuższego czasu. Regulacja ta ma określić zasady i warunki usytuowania poszczególnych obiektów małej architektury, tablic reklamowych, a także ogrodzeń na terenie Krakowa. Aktualnie uchwała ponownie trafiła do publicznego wglądu. Każdy, kto chciałby zapoznać się z jej postanowieniami może to zrobić do 13 listopada. Projekt dokumentu dostępny jest zarówno na stronie bip.krakow.pl, jak i w wydziale planowania przestrzennego Miasta Krakowa przy ul. Mogilskiej 41. Ewentualne uwagi można natomiast zgłaszać do 27 listopada. Publiczną dyskusję na ten temat zaproponowano natomiast na dzień 24 października w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Początek spotkania zaplanowany jest na godz. 17.00.

Jakie są założenia uchwały krajobrazowej?

Najważniejszym punktem uchwały jest ustalenie zasad i miejsc, w których mogą funkcjonować reklamy. Chodzi zarówno o banery i inne formy umieszczane na obiektach budowlanych, jak i wszelkie nośniki wolnostojące. W aktualnym kształcie projektu założono podzielenie miasta na trzy strefy. Dość znacząco ograniczono też katalog ewentualnych nośników reklamowych. Wieszanie reklam będzie możliwe wyłącznie na billboardach o powierzchni od 12 do 18 metrów kwadratowych, słupach plakatowo-reklamowych, czyli tak zwanych “okrąglakach”, panelach reklamowych, a także nośnikach reklamowych o powierzchni ekspozycji do 5 metrów kwadratowych.

Gdzie będzie można wieszać reklamy?

Oczywiście reklamy nie będą mogły pojawić się w dowolnym miejscu. Możliwa do tego przestrzeń została szeroko opisana w projekcie uchwały. Pochylono się nawet nad problemem wieszania reklam na rusztowaniach, w czasie prowadzonych remontów i innych prac budowlanych. W projekcie uznano, że tego typu reklamy mogą zawisnąć na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy i nie częściej niż co 7 lat. Jeżeli uchwała przybierze wreszcie ostateczny kształt i zostanie przyjęta, administratorzy/właściciele przestrzeni reklamowych będą mieli 24 miesiące na dostosowanie posiadanych billboardów, banerów i innych nośników do nowych zasad.

Uchwała krajobrazowa nie tylko o reklamach

Co istotne, uchwała krajobrazowa poruszy nie tylko zagadnienie reklam. Założono w niej ustalenie zasad tworzenia ogrodzeń. Chodzi bowiem o to, aby w Krakowie nie tworzyć swoistych, zamkniętych enklaw zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej. Dozwolone będzie zatem wyłącznie ogrodzenie ogródków przydomowych. Co jednak warte podkreślenia, nowe zasady będą obowiązywały tylko wobec nowych budynków wielorodzinnych. Nie będzie zatem konieczności demontażu już istniejących płotów i parkanów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *