Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Kamienica Margrabska sprzedana

Kilka dni temu media obiegła informacja, że słynna Kamienica Margrabska, nazywana inaczej Kamienicą Mennicą, została sprzedana. Szczęśliwym nabywcą tej nieruchomości okazała się natomiast firma “NRC”. Jak potoczą się dalsze losy tego obiektu?

Kamienica, w której nocował Moniuszko

Kamienica Margrabska znajduje się na rogu ulicy Floriańskiej oraz Rynku Głównego. Została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku. To jeden z pierwszych obiektów murowanych w Krakowie. Pierwotnie należała do wójta sandomierskiego Witka. Potem przechodziła jednak z rąk do rąk. Najpierw została skonfiskowana przez Władysława Łokietka i przeznaczona na mennicę. Potem administrowała nią rodzina Kislingów. Dalej została kupiona przez Seweryna Bonera, a następnie przez braci Myszkowskich. To właśnie Zygmuntowi Myszkowskiemu Kamienica Margrabska zawdzięcza swoją nazwę. Słynnymi właścicielami tego budynku byli też Franciszek Wielopolski – pierwszy prezydent miasta Krakowa. Budynek wielokrotnie też przebudowywano. Największy remont miał miejsce w XVII wieku, kiedy to przybrała kształt wczesnobarokowej rezydencji typu pałacowego. W Kamienicy Margrabskiej nocowały same sławy, w tym Tadeusz Kościuszko oraz Stanisław Moniuszko. Podobno w tym miejscu powstał nawet pomysł na operę o Kazimierzu Wielkim pod tytułem “Rokiczanka”. Od lat 20. XX wieku Kamienica Margrabska była wykorzystywana jako bank Gospodarstwa Krajowego. Do 2019 r. jej właścicielem był natomiast Bank Pekao.

Jak wygląda dzisiaj Kamienica Margrabska?

Kamienica Margrabska to do dzisiaj imponujący budynek. Posiada pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Parter jest dostosowany do potrzeb handlowo-usługowych. Z kolei na wyższych piętrach znajdowały się do tej pory biura. Samo poddasze nie było natomiast użytkowane, ale ma przeznaczenie mieszkalne. Kamienica Margrabska jest niepozorna, ale tak naprawdę oferuje prawie 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. To obszar, który ma ogromny potencjał. Atrakcyjna jest również jego lokalizacja. Wielu przedsiębiorców marzy o tym, aby umieścić swój biznes w całym centrum miasta – tuż przy Rynku Głównym. Dodatkowo warto podkreślić, że Kamienica Margrabska niecałe 10 lat temu przeszła gruntowną renowację. Z tego powodu nowy właściciel wcale nie będzie miał przy niej wiele pracy. Chyba że postanowi dokonać jakichś znaczących przeróbek. No ale oczywiście obiekt objęty jest pełną ochroną konserwatorską.

Jak potoczą się dalsze losy Kamienicy Margrabskiej?

Teraz Kamienica Margrabska znalazła nowego właściciela. Nie wiadomo, za jaką kwotę kupiono obiekt. Jeszcze w zeszłym roku jej cena wywoławcza kształtowała się natomiast na poziomie 55 milionów złotych netto. Nowym właścicielem została natomiast spółka “NRC”. Jej prezesem jest Stanisław Ryłko, a zatem polski potentat na rynku obuwniczym. Podobno swoją pierwszą parę butów wyprodukował, gdy miał 13 lat. Dzisiaj natomiast jego firma prowadzi 100 sklepów firmowych i sprzedaje 750 tysięcy par rocznie. W jaki sposób “NRC” wykorzysta Kamienicę Margrabską? Tego na razie nie wiadomo. Mieszkańcy Krakowa mają jednak nadzieję, że nie będzie to kolejny hotel, jakich tworzy się mnóstwo w zabytkowych budynkach w ścisłym centrum Krakowa. Wielu z nich podkreśla, że wolałoby, aby ten obiekt w jakiś sposób służył mieszkańcom miasta.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *