Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Trudne losy zabytkowego dworu przy ul. Siewnej

Do krakowskiej prokuratury wpłynęło ostatnio zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy zniszczenia zabytkowego dworu przy ul. Siewnej 25, a także prowadzenia prac budowlanych bez wymaganych pozwoleń. Czy ktoś zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej?

Zawiadomienie do prokuratury

Miejski konserwator zabytków pod koniec listopada wystąpił do Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa. W ocenie konserwatora zabytków bezprawnie zniszczono zabytkowy dwór przy ul. Siewnej 25 w Krakowie. Poza tym na nieruchomości prowadzono prace budowlane bez pozwolenia konserwatorskiego, a także kontynuowano je, pomimo ich oficjalnego wstrzymania przez służby konserwatorskie. Czy ktoś zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie dowody zgromadzi prokuratura. Niewątpliwie jednak ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje surowe sankcje. Między innymi za niszczenie lub uszkodzenie zabytku grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei karze grzywny podlega ten, kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia prowadzi prace konserwatorskie, restauratorskie albo roboty budowlane w obrębie zabytkowej nieruchomości.

Zabytkowy dwór przy Siewnej 25

Dwór przy ul. Siewnej 25 to wyjątkowy zabytek na mapie miasta Krakowa. Wchodzi on w skład zespołu dworsko-parkowego przy ul. Siewnej na Górce Narodowej. Powstał na przełomie XIX i XX w. Należał wówczas do Konstantego Buszczyńskiego – przedsiębiorcy, ziemianina i urzędnika konsularnego, który w majątku na Górce Narodowej prowadził hodowlę i selekcję buraka cukrowego. Jego firma była znana nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Zabytkowy dwór przy ul. Siewnej 25 kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Obecnie należy natomiast do podmiotu Holding Liwa sp. z o.o. W jej zarządzie zasiadają członkowie słynnej rodziny Likusów – biznesmenów i potentatów branży hotelarskiej. Prezesem Zarządu spółki jest Leszek Likus, a pozostałymi członkami zarządu Arkadiusz Likus i Tadeusz Likus. Majątek całej rodziny jest obecnie szacowany na ponad 1 miliard złotych. Holding Liwa sp. z o.o. zasłynął dzięki głośnym transakcjom kupna zabytkowych nieruchomości, w których potem tworzono luksusowe hotele. Spółka administruje między innymi hotelem Starym przy ul. Szczepańskiej, Pod Różą przy ul. Floriańskiej oraz hotelem Copernicus przy ul. Kanoniczej. Poza tym Holding Liwa sp. z o.o. kojarzony jest z galeriami handlowymi i ekskluzywnymi restauracjami.

Jak potoczą się losy słynnego dworu z ul. Siewnej?

Na razie nie wiadomo, jak ta historia się zakończy. Mieszkańcy Krakowa z pewnością życzyliby sobie, aby zabytkowy dwóch przy ul. Siewnej 25, został odnowiony, jednak z zachowaniem jego historycznego charakteru. Na razie wydaje się jednak, że inwestor ma wobec nieruchomości zupełnie inne plany. Czy krakowska prokuratura pokrzyżuje mu plany? Czas pokaże.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *