Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Inwentaryzacja budowlana – kiedy należy ją przeprowadzić?

Inwentaryzacja budowlana to pojęcie, z którym spotka się każda osoba, przeprowadzająca generalny remont domu. O ten dokument mogą też zapytać osoby, chcące kupić określoną nieruchomość. Co zatem warto o niej wiedzieć? Kto może ją przeprowadzić? Jakie elementy powinien zawierać ten dokument? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czym jest inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzacja budowlana to po prostu przedstawienie rzeczywistego stanu istniejącego budynku. Wykonuje się ją w formie projektu technicznego, który przedstawia szczegółowo wszystkie, poszczególne elementy, które ulegną zmianie w wyniku prowadzonych prac. Może ona przybrać formę elektroniczną lub papierową. Powinna mieć możliwie szczegółowy i rzetelny charakter. Najczęściej inwentaryzację budowlaną wykonują rzeczoznawcy majątkowi oraz architekci, którzy posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

Kiedy konieczne jest wykonanie inwentaryzacji budowlanej?

Istnieją różne sytuacje, w których konieczne jest wykonanie inwentaryzacji budowlanej. Może to być między innymi przebudowa, nadbudowa lub generalny remont domu, a także wymiana konstrukcji dachu. Na podstawie tego dokumentu architekt opracuje potem projekt przebudowy, a następnie inspektor budowlany urzędu gminy wyda pozwolenie na remont. Inwentaryzacja może się też przydać do wykonania oceny stanu technicznego danego budynku. To natomiast istotne jest w momencie zakupu lub sprzedaży nieruchomości, jej podziału lub wydzielenia lokali albo podczas wykonywania określonych instalacji, w tym gazowej, elektrycznej, wodnej oraz ogrzewania.

Co powinna zawierać profesjonalna inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzacja budowlana powinna zawierać szereg różnych elementów. Między innymi konieczne jest zawarcie w niej szczegółowego opisu technicznego, uwzględniającego lokalizację, rodzaj oraz charakter budynku, liczbę jego kondygnacji, wysokość oraz powierzchnię. Należy również uwzględnić opis materiałów budowlanych, które zostały wykorzystane do jego budowy. Poza tym trzeba wykonać rzut działki w skali 1:500, na który naniesiony zostanie budynek, schody, taras, chodnik, śmietnik, studnia, szambo, ogrodzenie, podziemne i naziemne przyłącza oraz sąsiednia zabudowa. Konieczne jest też zwymiarowanie rzutów wszystkich kondygnacji zarówno naziemnych, jak i podziemnych wraz z zaznaczonymi instalacjami i urządzeniami sanitarnymi w skali 1:50 lub 1:100. Poza tym niezbędne jest wykonanie rzutu dachu w skali 1:50 lub 1:100 z naniesionymi elementami więźby, przewodami kominowymi i wentylacyjnymi oraz sposobem odwodnienia. Do inwentaryzacji budowlanej powinny też zostać dołączone rysunki architektoniczno-budowlane elewacji z naniesionymi wszystkimi jej elementami oraz dokumentacja fotograficzna.

Rzeczoznawca24 – specjaliści nie tylko od wyceny nieruchomości

Chcąc świadczyć jak najszersze usługi, podejmujemy się różnorodnych zleceń. Nie tylko tych, ściśle związanych z wyceną nieruchomości. Współpracujemy również ze specjalistami z innych branż, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Zapraszamy do współpracy!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *