Termowizja
Termowizja obecnie uważana jest za najbardziej atrakcyjną metodę pomiaru temperatury na odległość.
Badanie termowizyjne polega na zobrazowaniu rozkładu temperatur na powierzchni badanego obiektu przy użyciu specjalistycznego sprzętu – kamery termowizyjnej. Pomiar temperatury w tej metodzie odbywa się w sposób nieniszczący, nieinwazyjny i bezstykowy. Termowizja umożliwia pomiar rozkładu temperatury na dużych powierzchniach i ze znacznej odległości, praktycznie w czasie rzeczywistym.
W budownictwie badanie termowizyjne najczęściej stosowane jest do:
- Badania stanu izolacyjności cieplnej budynków nowych lub modernizowanych, w celu sprawdzenia jakości wykonanych prac i zastosowanych materiałów oraz poprawności rozwiązań projektowych
- Badania stanu izolacyjności cieplnej budynków, przed przystąpieniem do działań termorenowacyjnych
- Lokalizacji miejsc zawilgocenia przegród budowlanych
- Sprawdzania szczelności przegród zewnętrznych
- Lokalizacji przebiegu w przegrodach budowlanych instalacji wodnej i grzewczej oraz lokalizacji nieszczelności tych instalacji.
Wykonując badania termowizyjne korzystamy z kamer termowizyjnych firmy FLIR, pioniera w tej dziedzinie i najbardziej renomowanej firmy na świecie.
Kontroli termograficznej podlegają wszystkie elementy ścian i elewacji, od piwnic i pasów przyziemia po dachy i kominy. Kontrola pozwala wykryć mostki termiczne w ścianach osłonowych, poddać ocenie jakość stanu izolacyjności ścian, drzwi i okien oraz ocenić generalną jakość energochłonności budynku.
Kontrolę najlepiej przeprowadzać w warunkach kiedy różnica temperatur między temperaturą wewnątrz domu i temperaturą zewnętrzną nie jest mniejsza niż ok. 8-10°C.
Badanie termowizyjne kończy szczegółowy raport zawierający m.in. zdjęcia w podczerwieni (termogramy), pokazujące rozkład temperatur na powierzchni badanego , a także zdjęcia w paśmie widzialnym (zdjęcia „zwykłe”), opis metodyki badania i zastanych warunków środowiskowych oraz komentarze do stwierdzonych wad.