Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Ubezpieczenie nieruchomości – czy to konieczne?

Kupowanie ubezpieczenia OC samochodu jest dla nas zupełnie naturalnym i oczywistym obowiązkiem. Za nieposiadanie polisy grożą bowiem surowe kary. Niewiele osób pamięta jednak o tym, że równie ważne jest kupienie ubezpieczenia domu lub mieszkania. Czasem może być to nawet obowiązkowe. Kiedy? Na to pytanie odpowiada rzeczoznawca Kraków!

Co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Kompleksowy pakiet, chroniący nas przed wszystkimi, możliwymi, negatywnymi sytuacjami, zawiera cztery zasadnicze elementy. Podstawą jest ubezpieczenie domu lub mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. W ramach tego nieruchomość chroniona jest przed pożarem, uderzeniem pioruna, wybuchem, upadkiem statku powietrznego, zalaniem, huraganem, gradem, deszczem, spływem wody, osunięciem ziemi, lawiną, naporem śniegu, dymem i sadzą, upadkiem drzewa, słupa lub anteny, uderzeniem pojazdu, hukiem ponaddźwiękowym, przepięciem, trzęsieniem ziemi, a nawet pękaniem mrozowym. Ta kwota powinna opiewać na co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Co jeszcze w ramach polisy?

Drugim elementem jest ubezpieczenie mienia ruchomego, znajdującego się w mieszkaniu, a zatem jego wyposażenia. Tutaj dobrze jest wybrać kwotę co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele osób decyduje się również na dodatkowe ubezpieczenie szyb i innych elementów szklanych. Szczególnie posiadając niesfornych sąsiadów, uwielbiających grę w piłkę i inne zabawy, taki wariant może okazać się bardzo korzystny. Czwartym elementem jest odpowiedzialność cywilna, czyli tak zwane OC. Chodzi o to, że jeżeli nasz lokator kogoś zaleje lub spowoduje inne zniszczenia, koszty naprawy pokryje ubezpieczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Wiele osób rezygnuje z ubezpieczenia domu lub mieszkania, ponieważ wydaje im się, że jest to bardzo wysoki koszt. Rzeczoznawca Kraków obala jednak mity. Ubezpieczenie domu lub mieszkania na cały rok to koszt rzędu 200 złotych w odniesieniu do mieszkania oraz kilkuset złotych w odniesieniu do domu. Po rozłożeniu jej na 12 miesięcy ochrony, to zatem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Na ubezpieczenie wydamy więc tyle, ile kosztuje nas jeden obiad w restauracji albo wyjście do kina. Korzyści, jakie można uzyskać, dzięki posiadaniu ubezpieczenia są natomiast ogromne. Polia zapewni nam spokojny, niezakłócony sen.

Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

W kontekście ubezpieczenia domu lub mieszkania rzeczoznawca Kraków wskazuje też, że czasem może być ono obowiązkowe. Taki wymóg nałożony jest między innymi na rolników, posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni przekraczającej 1 hektar. Jeżeli w skład tego gospodarstwa wchodzą domy lub inne budynki, obejmie je również polisa ubezpieczeniowa. Często wykupienie ubezpieczenia wymagane jest też w kontekście wziętego kredytu hipotecznego. Niejedna umowa kredytowa zakłada taki obowiązek po stronie kredytobiorcy. Wówczas każdego roku właściciele mieszkań lub domów muszą dostarczyć kserokopię polisy do właściwego oddziału banku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *