Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Rządowe dopłaty do czynszu

Koncepcja państwa socjalnego, forsowana przez polski rząd, idzie coraz dalej. Tym razem, dzięki ustawie z 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, możliwe będzie uzyskanie dopłat do czynszu za najem. Jak uzyskać takie świadczenie?

Problemy mieszkaniowe Polaków

Statystyki pokazują, że aż 40% Polaków może borykać się z problemami mieszkaniowymi. Ich zarobki oscylują bowiem wokół pułapu, który z jednej strony nie pozwala im na uzyskanie zdolności kredytowej i “pójście na swoje”, a z drugiej strony nie kwalifikuje ich do grupy, której przysługuje pomoc socjalna. Z uwagi na to, polski rząd postanowił stworzyć konstrukcję dopłat do czynszu. Jak to działa?

Jak uzyskać dopłatę do czynszu?

Dopłatę do czynszu uzyskają osoby fizyczne, posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które jednocześnie nie są właścicielami lub współwłaścicielami żadnej nieruchomości, najemcami lokalu, należącego do mieszkaniowego zasobu gminy oraz nie mają spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu, a ich dochód nie przekracza pewnego, ustalonego pułapu.

Ile można zyskać?

Wzór, sformułowany w ustawie, służący obliczeniu kwoty dopłaty jest dość skomplikowany i prawdopodobnie przyprawia o ból głowy każdego, kto próbował go zastosować. Szacuje się jednak, że dopłata sięgnie kwoty od 300 do 600 złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę stawki najmu mieszkań, to całkiem solidny zastrzyk gotówki. Wielu osobom umożliwi on samodzielne egzystowanie.

Jak złożyć wniosek?

Procedura składania wniosków o dopłatę jest wciąż dopracowywana. Gminy stopniowo przygotowują się do wdrożenia nowych regulacji. Wzory wniosków i inne szczegółowe wymogi poznamy prawdopodobnie pod koniec tego roku. Warto jednak “trzymać rękę na pulsie”, bo chętnych na skorzystanie z rządowych dopłat, będzie z pewnością bardzo wielu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *