Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Coraz więcej dzieje się na krakowskich uczelniach

Krakowskie uczelnie intensywnie się rozwijają. W najbliższych latach kilka z nich planuje spore inwestycje, dzięki którym studenci zyskają nowe przestrzenie i obiekty. Czy te plany dojdą do skutku? To zależy przede wszystkim od miejskich urzędników.

Wielkie plany

Co zatem mieści się w ramach planowanych inwestycji? Kilka obiektów sportowych (w tym Centrum Sportu i Rekreacji realizowane przez Uniwersytet Pedagogiczny oraz ogromna hala sportowa, której pomysłodawczynią była Akademia Górniczo-Hutnicza), strefa studencka w zabytkowym forcie Prokocim (wymyślona przez władze Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego), a także nowe sale ćwiczeniowe w poszpitalnym budynku przy ulicy Kopernika.

Prowadzi nowa hala sportowa

Na razie w tym uczelnianym zestawieniu prowadzi Akademia Górniczo-Hutnicza. Jej inwestycja, czyli hala sportowa przy ul. Jana Buszka, jest bowiem na najbardziej zaawansowanym etapie. Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze prace. Obiekt będzie imponujący – aż 22 metry wysokości, 5 kondygnacji. W ramach tego boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki oraz sześć stanowisk do gdy w badmintona. Dodatkowo hala pomieści salę konferencyjną na 30 osób oraz dużą salę z trybunami dla 800 kibiców. Jaki jest koszt tej inwestycji? Szacuje się, że pochłonie ona około 40 milionów złotych. Uczelnia ma jednak nadzieję, że część tych środków uda się pozyskać z dofinansowań unijnych.

Marzenie Uniwersytetu Przyrodniczego

O nowej hali sportowej, a właściwie całym Centrum Sportu i Rekreacji, marzy również Uniwersytet Pedagogiczny. Pojawił się już pomysł, ale do jego zrealizowania uczelnia potrzebuje większego terenu. Obecnie trwają rozmowy z krakowskim magistratem. Celem Uniwersytetu Pedagogicznego jest pozyskanie dodatkowych 5 arów ziemi. Inne uczelnie mają podobne problemy. Większość inwestycji zależy od określonych decyzji władz miasta. Czy wielkie marzenia krakowskich uczelni się zrealizują, dowiemy się prawdopodobnie najwcześniej za kilka miesięcy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *