Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Nie będzie hotelu pod Wawelem?

Małopolski wojewódzki konserwator zabytków – Małgorzata Bogdanowska – zwróciła się do Prezydenta Miasta Krakowa z wnioskiem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Stradom”. Chce w ten sposób zablokować możliwość budowy dużego obiektu hotelowego w ogrodzie księży Misjonarzy przy Wawelu.

Hotel w ogrodzie księży Misjonarzy

Obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu zakłada, że w ogrodzie księży Misjonarzy ma prawo powstać duży obiekt hotelowy. Uchwalono to w styczniu 2018 r. Projekt został natomiast pozytywnie zaopiniowany przez ówczesnego konserwatora zabytków. W ciągu roku wiele się jednak wydarzyło i teren wokół Wawelu dość znacząco zmienił swoje oblicze. Podczas budowy apartamentowca Angel Stradom natrafiono na relikty dawnej zabudowy Krakowa oraz cmentarz. Z kolei w czasie prac przy ul. Krakowskiej odkryto ruiny mostu Królewskiego z XIX wieku. Coraz więcej osób zaczęło zatem nurtować pytanie – co jeszcze można znaleźć w tym rejonie?

Ryzykowne inwestycje

Istnieje duża obawa, że “ruszenie” terenu ogrodu księży Misjonarzy wywoła kolejne, problematyczne odkrycia. Poza tym inwestycje deweloperskie zaburzają układ urbanistyczny tego miejsca, które jest dzisiaj wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możliwe zatem, że kolejne realizacje w końcu doprowadziłyby do wykreślenia z Listy.

Bezpieczna inwestycja Angel Poland

Szczęście ma natomiast firma Angel Poland, która realizuje inwestycję przy ul. Stradomskiej 12-14. Tamtejsza kamienica ma stać się luksusowym hotelem i apartamentowcem z podziemnym parkingiem na 150 samochodów. Deweloper zaczął budowę jeszcze zanim pojawiły się głosy o możliwych do odkrycia artefaktach. Ta inwestycja pozostanie zatem niezagrożona. Wszystkie kolejne stanęły jednak pod dużym znakiem zapytania.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *