Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Powstanie nowe Muzeum Fotografii

Pod koniec lipca rozpoczęła się budowa głównej siedziby Muzeum Fotografii. Projekt jest imponujący, a kiedy zobaczymy pierwsze efekty?

Kilka słów o MuFo

“Misją Muzeum Fotografii w Krakowie jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych.” Taki właśnie opis znajduje się na głównej stronie MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Krakowie. To ważna krakowska placówka muzealna, która powstała już w 1972 roku jako Muzeum Historii Fotografii. Pierwotnie jego siedziba mieściła się przy ul. Starowiślnej 13. Potem przeniesiono ją na Rynek Główny 17. Ostatecznie trafiła na ul. Józefitów 16, gdzie mieści się nadal. Od dawna jednak pracownicy MuFo narzekają na zbyt małą przestrzeń wystawienniczą.

Jaka będzie nowa siedziba?

Nowa siedziba MuFo powstanie przy ul. Rakowickiej 22, w miejscu dawnej zbrojowni. W budynku znajdzie się nie tylko niezwykle nowoczesna przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna, ale również biblioteka z czytelnią, a także księgarnia i kawiarnia. Dzięki przebudowie zbrojowni budynek zwiększy swoją powierzchnię z 1500 do 3300 metrów kwadratowych. Koncepcję architektoniczną dla tego przedsięwzięcia stworzyło biuro architektów Lachman Pabich Architekci. Inwestycja realizowana jest częściowo z dofinansowania ze środków Gminy Miejskiej Kraków, a częściowo ze środków unijnych, a dokładniej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Miasto dołożyło ponad 27 milionów, a UE ponad 7 milionów złotych.

Kiedy zobaczymy efekt prac?

Generalnym wykonawcą robót jest firma RE-Bau sp. z o.o. Otwarcie obiektu nastąpi dopiero za dwa lata – w pierwszej połowie 2021 roku. Już nie możemy się doczekać!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *