Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Problemy kamienicy przy ul. Chopina 4

Kamienica przy ul. Chopina 4 nie ma ostatnio szczęścia. Już ponad trzy lata czeka na wielki remont i renowację. Dlaczego to nie może dojść do skutku? Z jakimi utrudnieniami spotkał się inwestor?

Co się dzieje z kamienicą przy ul. Chopina 4?

Czteropiętrowa kamienica przy ul. Chopina 4 w Krakowie dość długo czekała na zapowiadany remont. Niezwykle efektowny projekt przebudowy przygotowała krakowska pracownia Adventor. Z kolei firma Noron złożyła stosowny wniosek o wydanie pozwolenia na remont już w 2016 r. W bardzo krótkim czasie udało się uzyskać tę decyzję. Niestety ostatnio, za sprawą inspektora nadzoru budowlanego, prace zostały wstrzymane. Dodatkowo obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co już całkowicie zblokowało inwestycję.

Chopina 4 – kamienica z historią

Kamienica przy ul. Chopina 4 ma bardzo bogatą historię. Powstała w latach 30. XX w. Zaprojektował ją i zbudował znany i ceniony krakowski architekt – Józef Wetzstein. Sobie i żonie Reli pozostawił połowę budynku, a drugą sprzedał Henrykowi Dunkelblau. Kamienica znajdowała się… i nadal znajduje w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, w samym sercu dzielnicy Krowodrza, tuż przy Parku Krakowskim. Dzisiaj budynek ten posiada aż sześć kondygnacji – pięć oryginalnych oraz nowoczesną nadbudówkę. Bryła kamienicy jest typowo modernistyczna. Obiekt posiada też charakterystyczne, półokrągłe balkony oraz delikatne, eleganckie zdobienia fasady.

Nadszarpnięta zębem czasu

Nie da się ukryć, kamienica przy ul. Chopina 4 jest już dość leciwa i wiele w swojej historii przeszła. Postanowiono zatem odświeżyć jej wygląd i przeprowadzić w niej generalny remont. Przez lata zaniedbywana, miała znów powrócić do czasów swojej świetności. Początkowo wszystko szło dobrze. Uzyskano niezbędne dokumenty, a przed budynkiem stanęła tablica informująca, iż prace rozpoczną się 10 marca 2018 r., a zakończą 30 maja 2019 r. Nie było też słowa sprzeciwu wobec nowej inwestycji. Zatwierdził ją zarówno miejski konserwator zabytków, jak i Wspólnota Mieszkaniowa Chopina 4. Niestety postanowieniem z 21 maja 2019 r. wstrzymano budowę. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie stwierdził bowiem, że inwestycja prowadzona jest niezgodnie z projektem. Nadto nałożono na inwestora obowiązek przygotowania projektu zamiennego.

Wpis do rejestru zabytków

Problemem była zresztą nie tylko sprzeczność poczynać inwestora z przygotowanym projektem. W międzyczasie kamienica została również wpisana do rejestru zabytków. Jak wynika natomiast z art. 10a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Zakaz ten dotyczy również robót budowlanych, objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie.

Jak potoczą się dalsze losy Chopina 4?

Co przy tym ciekawe, mimo wstrzymania robót, kamienica cieszy się niemałym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. Między innymi apartament o powierzchni 76 metrów kwadratowych, zlokalizowany w dobudowanej kondygnacji, mimo nieukończenia, znalazł już właściciela. Jak potoczą się dalsze losy słynnej kamienicy? To pewnie okaże się w najbliższym czasie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *