Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Czy warto szukać mieszkania przez pośredników?

Decydując się na zakup mieszkania, a w zasadzie rozpoczynając poszukiwania w tym zakresie, wielokrotnie stajemy przed dylematem – czy warto skorzystać z pomocy pośrednika czy też lepiej szukać na własną rękę?

Poszukiwania z pośrednikiem

Jeżeli zależy nam na czasie, nie ma lepszego rozwiązania, niż skorzystanie z pomocy pośrednika. Wystarczy, że opowiemy mu o naszych marzeniach i wymaganiach, a on przejrzy wszystkie, dostępne na rynku i znajdzie nieruchomość, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Będzie mu zależało na jak najszybszym “załatwieniu sprawy”, ponieważ jego wynagrodzenie ma z reguły charakter prowizyjny, czyli otrzyma je dopiero po dokonaniu transakcji. Agent nieruchomości odciąży nas również z wielu obowiązków – umawiania spotkań, wykonywania setek telefonów, przeglądania ofert, negocjowania ceny. Warto też pamiętać o tym, że pośrednik jest profesjonalistą – specjalistą w dziedzinie nieruchomości – szukając dla nas mieszkania, będzie wiedział zatem na co trzeba zwrócić uwagę, co się opłaca, a co nie, w co warto inwestować, a w co nie.

Samodzielne poszukiwania

Z drugiej strony możemy się zdecydować na samodzielne poszukiwania wymarzonego mieszkania. Z pewnością są one bardziej czasochłonne i pracochłonne, ale niewątpliwie posiadają też wiele zalet. Przede wszystkim nie tracimy pieniędzy na pośrednika, którego wynagrodzenie sięga najczęściej kwoty kilku tysięcy złotych. Poza tym mamy pełną dowolność i swobodę – nie jesteśmy związani ani żadnymi ramami czasowymi, ani zakresem poszukiwań. Co również istotne, znamy siebie najlepiej i wiemy, co nam się podoba, a co nie. Tymczasem pośrednik, mimo przekazanych mu przez nas instrukcji, mógłby nie trafić w stu procentach w nasze gusta.

Co wybrać?

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości (przynajmniej w dużych miastach) jest taka, iż popyt przewyższa podaż, a zwłaszcza w segmencie nieruchomości z rynku pierwotnego. To oznacza, że znalezienie mieszkania, które spełni wszystkie nasze wymagania nie jest łatwe i wymaga wiele czasu i zaangażowania. Decyzja o wyborze pośrednika nieruchomości w dużej mierze zależy zatem od naszej cierpliwości i samozaparcia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *