Rzeczoznawca 24 Biuro Wycen Majątkowych

Miasto wybuduje nowe żłobki

Wygląda na to, że w Krakowie powstaną nowe żłobki i kluby dziecięce. Miasto skorzysta z rządowych dofinansowań. Gdzie powstaną nowe placówki i kiedy projekt zostanie zrealizowany?

O programie “Maluch plus”

Polski rząd prowadzi intensywną politykę prorodzinną. W ramach tego zaproponował nie tylko program “500+”, ale również kilka innych rozwiązań. Jednym z nich jest program “Maluch plus”. To roczny program stworzony po to, by wspierać rozwój instytucji opieki nad dziećmi. Chodziło przede wszystkim o to, by zwiększyć dostępność terytorialną i finansową miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych. W 2019 roku dofinansowanie dla samorządów, które chcą utworzyć nowe miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych znacząco wzrosło. Kwota ta sięgnęła poziomu 450 milionów złotych. Z kolei na jedno miejsce przypadło aż 30 tysięcy złotych.

Kraków sięga po dofinansowanie

Władze Krakowa postanowiły zatem skorzystać z proponowanych dofinansowań. Obecnie trwają poszukiwania nieruchomości, w których mogłyby zostać uruchomione żłobki lub kluby dziecięce. Preferowana jest parterowa placówka z miejscem dla około 50 dzieci, a zatem mająca od 200 do 300 metrów kwadratowych z dwoma odrębnymi wejściami. Do 7 marca można było składać oferty, które miały obejmować nie tylko wskazanie budynku, ale również wstępną koncepcję jego dostosowania do prowadzenia żłobka.

Kiedy powstaną nowe żłobki?

Szacuje się, że żłobki w wybranych lokalizacjach zaczną funkcjonować od 1 grudnia tego roku. Chociaż Kraków dba o najmłodszych, zapewniając im około 2350 miejsc w 22 żłobkach, to jednak popyt wciąż jest bardzo duży. Cieszy zatem, że w mieście pojawią się nowe placówki.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *